امنیت وردپرس

جفنگ چیست و چطور با آن مقابله کنیم؟

آموزش مقابله با اسپم ها

نکات برگزیده مطلب

  • نصب افزونه akismet
  • مقابله با دیدگاه های جفنگ
  • معرفی pingback ها و بازخورد ها
  • قرار دادن کپچا روی فرم نظرات وردپرس
  • جلوگیری از ارسال pingback به سایت

مطمئنا شما هم پس از راه اندازی سایت وردپرس خود، با دیدگاه های تبلیغاتی و نامفهوم زیادی که اکثرا به زبان انگلیسی هستند مواجه شده اید؛ به این دیدگاه ها جفنگ ، هرزنامه یا اسپم نیز گفته می شود.

در این مقاله آموزشی یاد می گیرید چگونه با دیدگاه های اسپم یا جفنگ ها مقابله کنید و خیالتان از دیدگاه های اسپم راحت باشد.
همچنین یاد می گیرید که pingback ها را فعال یا غیر فعال کنید چرا که آنها نیز به نوعی جفنگ محسوب می شوند.

pingback چیست؟

pingback یا بازخورد ها در واقع نوعی بازتاب هستند که وقتی نویسنده یک سایت از سایت های دیگری محتوایی کپی و از آنها در وبسایت خود استفاده کرده باشد، پیغامی حاوی لینک در بخش نظرات هر دو سایت مبنی بر کپی بودن مطلب ایجاد می شود که باعث بوجود آمدن جفنگ یا اسپم در نظرات می شوند.

برای غیر فعال کردن pingback ها باید طبق تصویر زیر، تیک گزینه های زیر را بردارید:

تنظیمات pingback
غیر فعال کردن pingback ها

مقابله با دیدگاه های اسپم یا جفنگ

بهترین راه مقابله با spam ها، استفاده از افزونه Akismet یا ضد هرزنامه است که به صورت پیش فرض این افزونه همراه با خود وردپرس نصب شده است.

برای فعال کردن افزونه Akismet باید به مسیر: افزونه ها ← افزونه های نصب شده مراجعه کنید و روی فعال کردن کلیک کنید. حالا تنها کاری که باید انجام دهید پیکربندی که برای این کار روی جلوه افزونه که بعد از فعال سازی آن ظاهر می شود، کلیک کنید:

ثبت نام در akismet
پیکربندی akismet

حالا باید روی دکمه دریافت کلید API کلیک کرده و وارد وبسایت akismet.com شده و روی دکمه Activate Akismet کلیک کرده و در نهایت وارد وبسایت wordpress.com شده و ثبت نام نمایید که برای این کار نیاز به VPN یا سرویس های تغییر IP دارید.

ثبت نام در wordpress.com
ایجاد حساب akismet در wordpress.com

بعد از ثبت نام در سایت wordpress.com شما با صفحه زیر مواجه می شوید که دارای یک نوار کشویی برای حمایت از akismet است که پیشنهاد می کنیم آن را روی 0$ قرار دهید.

کمک مالی به akismet
حمایت از akismet

و در پایان شما یک کلید API دریافت می کنید که باید آن را در بخش تنظیمات اکیسمنت وارد کنید و دیگر نگران دیدگاه های spam نباشد.

قرار دادن کپچا روی فرم نظرات وردپرس

شما می توانید برای جلوگیری از ارسال نظرات تبلیغاتی توسط ربات ها، یک فرم کپچا (Captcha) ایجاد کرده و یک سوال امنیتی بپرسید. برای این کار شما می توانید از افزونه های Captcha Code و افزونه امنیتی All In One WP Security & Firewall استفاده کنید.

افزونه Captcha Code

کپچا در فرم نظرات و جلوگیری از spam
افزونه Captcha Code

بعد از نصب و فعال سازی این افزونه می توانید با مراجعه به مسیر: تنظیمات ← Captcha Settings ، کپچا را برای فرم نظرات تنظیم کنید.

افزونه امنیتی All In One WP Security & Firewall

افزونه All In One WP Security & Firewall
افزونه امنیتی All In One WP Security & Firewall

این افزونه تقریبا 90% کار های امنیت وردپرس را انجام می دهد و در کنار این افزونه شما دیگر نیاز نیست از هیچ افزونه امنیتی دیگری استفاده نمایید.

برای استفاده از کپچا از بخش افزونه امنیتی وردپرس و فایروال در پنل وردپرس، روی گزینه تنظیمات Brute Force کلیک کنید.

تنظیمات Spam افزونه امنیتی
تنظیمات Spam افزونه

برای قرار دادن کپچا روی فرم نظرات؛ از بخش جلوگیری از اسپم ← و در قسمت دیدگاه های جفنگ تیک ها را فعال کرده و تنظیمات را ذخیره کنید.


شما می توانید برای افزایش امنیت سایت وردپرسی خود بدون هیچ هزینه ای؛ از مقالات آتا وردپرس کمک بگیرید!

امتیاز مطلب
5
برچسب ها

مهدی اشرفی

مدیر و مؤسس وب سایت آتا وردپرس ، محقق سئو ، فعالیت در حوضه امنیت وب ، علاقه مند به وردپرس ، بازاریابی اینترنتی ، دنیای وب و... و دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم و از انتقادات و پیشنهادات شما خوبان استقبال میکنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 19 =