آموزش سئوسرچ کنسول گوگل

آموزش کار با Search Appearance در سرچ کنسول گوگل

آموزش کامل Search Appearance

نکات برگزیده مطلب

 • آموزش کامل کار با Search Appearance در سرچ کنسول
 • آشنایی با قسمت های HTML Improvements و AMP
 • آموزش کامل Data Highlighter
 • آموزش کامل Structured Data
 • آموزش کامل Rich Cards

با یکی دیگر از سری آموزش های سرچ کنسول گوگل همراه شما هستیم، در این آموزش قصد داریم به طور کامل؛ به بررسی قسمت های مختلف Search Appearance در سرچ کنسول بپردازیم.

در جلسات قبل به بررسی داشبورد و پیغام های سرچ کنسول گوگل پرداختیم. در این جلسه قصد داریم به؛ آشنایی با Search Appearance در سرچ کنسول بپردازیم و همچنین درباره Data Highlighter ، Structured Data ، Rich Cards و … در سرچ کنسول صحبت کنیم.

قسمت Search Appearance در سرچ کنسول گوگل

به طور کلی قسمت Search Appearance اطلاعات و گزینه هایی را برای مدیریت ” ظاهر نتایج جستجو در گوگل ” در اختیار شما قرار می دهد؛ با کلیک بر روی آیکن ” i ” در کنار گزینه Search Appearance ، می توانید اطلاعات بیشتری را در مورد این گزینه مشاهده نمایید:

بررسی Search Appearance
خلاصه ای از Search Appearance

همچنین می توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتری در مورد هر یک از گزینه های Search Appearance، بر روی آن کلیک نمایید.

بررسی اجمالی Search Appearance

 • Title: همان طور که همه ما می دانیم؛ اصولا گوگل عنوان مقاله یا نوشته ما را در این قسمت نمایش می دهد.
 • Snippet: می توانید از افزونه یاست سئو برای ایجاد متای توضیحات یا description در نوشته استفاده کنید.
 • Sitelinks: انتخاب Sitelinks ها بر اساس یک سری فاکتور های گوگل است و معمولا صفحات پربازدید در این قسمت نمایش داده می شوند.
  Sitelinks در نتایج جستجوی گوگل
  نمونه ای از Sitelinks ها

   

  اگر سایت شما فاقد Sitelinks است؛ می تواند به علت آمار بازدید کم از سایت و یا تازه راه اندازی شدن باشد.

 • Search within a site: این قسمت در زیر دامنه و یا نام نوشته در نتایج گوگل نمایش داده می شود و مخصوص سایت های بزرگ می باشد. شما با استفاده از این امکان، می توانید نتایج جستجو را به یک سایتی محدود کنید.
  Search within a site در سرچ کنسول گوگل
  نمونه ای از Search within a site

   

 • URL: نام دامنه یا آدرس سایت شما در قسمت URL نتایج جستجو با رنگ سبز نمایش داده می شود.
 • Event – Rich Snippet: این گزینه از Rich Data ها ساخته شده است و اطلاعات ریزی مانند تاریخ بازی فوتبال، محل برگزاری کنسرت، ساعت برگزاری مراسم و … (بستگی به نوع سایت شما دارد) را نمایش می دهد.
 • Breadcrumbs: مسیری که کاربر در آن وجود دارد را، گزینه Breadcrumbs نمایش می دهد مانند تصویر زیر:
  Breadcrumb در سرچ کنسول گوگل
  نمونه Breadcrumb ها

   

 • Product – Rich Snippet: این قسمت به امتیاز های کاربران از نوع ستاره (مطابق تصویر بالا) ها اشاره دارد و توصیه می کنیم حتما از Rich Snippet ها در وبسایت خود استفاده کنید.

قسمت Structured Data در سرچ کنسول گوگل

داده های ساخت یافته یا Structured Data ها، اولین زیر مجموعه Search Appearance است که به گوگل کمک می کنند تا دید بهتری به سایت ما داشته باشد و مطالب یا نوشته های سایت ما را بهتر بتواند درک کند؛ به عبارت دیگر می توان گفت که Structured Data ها زمینه های بهتر دیده شدن در SERP (نتایج جستجو گوگل) را بهتر می کنند و این یعنی افزایش ترافیک و فروش بیشتر محصولات سایت!

گوگل توصیه می‌ کند که داده‌ های schema.org را با استفاده از JSON – LD به سایت تان اضافه کنید؛ چرا که ممکن است در آینده، فرمت های دیگری مانند RDF-a و Microdata دیگر پشتیبانی نشوند. (البته موتور جستجو Bing از فرمت JSON – LD فعلا پشتیبانی نمی کند!)

Structured Data در سرچ کنسول
Structured Data در سرچ کنسول گوگل

تصویر بالا قسمت Structured Data در سرچ کنسول گوگل را نشان می دهد؛ اگر هر صفحه در وب سایت شما مجموعه داده های ساخت یافته را به درستی تنظیم نکند، سرچ کنسول به شما خط قرمزی به عنوان “خطا” نمایش می دهد. برای مشاهده خطا های موجود در صفحات، فقط روی یکی از خطوط کلیک کنید.

نمونه های مختلف Structured Data ها در SERP

در پایین نمونه های مختلفی از استراکچر دیتا هارا مشاهده می کنید که با یک دیگر تفاوت دارند البته استراکچر دیتا های دیگر مانند: متن آهنگ، دستور پخت غذا، مشخصات یک فرد (افراد مشهور) و … نیز وجود دارند که در بین تصاویر زیر نیستند.

Structured Data فیلم در گوگل
کاربرد Structured Data ها برای یک فیلم

 

Structured Data محصولات در گوگل
کاربرد Structured Data ها برای نمایش قیمت و جزئیات محصول

 

Structured Data مکان در گوگل
کاربرد Structured Data در نمایش اطلاعات کلی درباره یک مکان

 

گوگل برای بهبود تجربه کاربری (UX) و راحتی کاربران خود، از Structured Data های معتبر استفاده می کند ولی برخی از وبمستران معتقدند که: گوگل در برخی مواقع از اعتبار خود سوء استفاده می کند و مانع رشد ترافیک سایت ها می شود!

قسمت Rich Cards در سرچ کنسول گوگل

ریچ کارت ها (به انگلیسی: Rich Cards)، دومین قسمت از Search Appearance ، نتایجی در صفحه جستجوی گوگل یا همان SERP هستتند که به صورت کارت نمایش داده می شوند؛ البته گوگل این اطلاعات را از طریق داده های ساخت یافته (Structured Data) بدست می آورد.

در واقع گوگل با این کار می خواهد کاربر در صفحه نتایج جستجو، پاسخ سوال خود را بیابد. (بدون کلیک بر روی هیچ سایتی) اگر چه این کار گوگل باعث بهبود تجربه کاربری می شود ولی با این حال برخ وبمستران به این کار گوگل معترضند!

توجه داشته باشید که اطلاعات Rich Cards در سرچ کنسول گوگل فعلا فقط برای دستور العمل غذا، شغل ها، درسها و فیلم (به غیر از فیلمهای تلویزیونی) نمایش داده می شود. (حدود 30% SERP را Rich Cards ها تشکیل می دهند!)

Rich Cards در سرچ کنسول
گزارشات Rich Cards در سرچ کنسول گوگل

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، Rich Cards ها به سه دسته تقسیم می شوند:

 • Invalid cards: مواردی هستند که اطلاعات ساخت یافته آنها دارای حداقل یک مورد مشکل بحرانی (Critical errors) در فیلد های اجباری اطلاعات ساخت یافته است؛ علاوه بر این ممکن است دارای تعداد یک یا چند مشکل در فیلد های اختیاری اطلاعات ساخت یافته نیز باشند.
 • Enhanceable cards: اطلاعات ساخت یافته آنها دارای حداقل یک مورد غیر بحرانی (non-critical errors) در فیلد های اختیاری اطلاعات ساخت یافته باشد. این کارت ها توسط گوگل پردازش می شوند ولی توصیه می کنیم که ایراد های غیر بحرانی را نیز برطرف نمایید.
 • Fully-enhanced cards: مواردی هستند که در آنها هیچ مشکلی در فیلد های اجباری و اختیاری اطلاعات ساختار یافته وجود ندارد.

نمونه های مختلف Rich Cards ها در SERP

در پایین چند نمونه از Rich Cards ها را در نتایج جستجوی گوگل می بینید که متاسفانه در سایت های ایرانی تعداد Rich Cards ها به شدت کم است!

Rich Cards در گوگل
کاربرد Rich Cards ها در پاسخ سریع به کاربر

 

Rich Cards در گوگل
کاربرد Rich Cards در نمایش یک ویدئو

 

Rich Cards در گوگل
کاربرد Rich Cards در دستور العمل غذا

برای ایجاد Rich Cards سایت شما در صفحه نتایج جستجو گوگل، باید سایت شما دارای فاکتور های زیر باشد:

 • Domain Authority بالا
 • عمر بالای دامنه سایت و معتبر بودن آن
 • استفاده از داده های ساخت یافته یا Structured Data

البته تحریم ها نیز در نمایش ندادن Rich Cards های سایت های ایرانی بی تاثیر نیستند …

قسمت Data Highlighter در سرچ کنسول

یکی از مهم ترین زیر منو های Search Appearance در سرچ کنسول ، Data Highlighter است که به ما کمک می کند تا سایت مان را بهتر به گوگل معرفی کنیم. ویدئو زیر روش استفاده از Data Highlighter را توضیح می دهد:

 

برای دیدن ویدئو Data Highlighter در یوتیوب به همراه زیر نویس فارسی، می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

دیدن فیلم در یوتیوب
مشاهده ویدئو در یوتیوب

 

Data Highlighter در واقع باعث می شود گوگل راحت تر داده های ساخت یافته ما را شناسایی کند و آنها را بشناسد. برای شروع روی گزینه Start Highlighter در بخش Data Highlighter کلیک کنید، یکی از URL های پست های سایت تان را داخل کادر بنویسید:

Data Highlighter در سرچ کنسول
ساخت Data Highlighter در سرچ کنسول

و بعد از منو نواری، قالب پست تان را انتخاب نمایید (مقاله، فیلم، بررسی کتاب و …). سپس مشخص نمایید که صفحاتی مشابه این نیز دارید یا خیر وبعد روی گزینه OK کلیک نمایید.

Data Highlighter در سرچ کنسول گوگل
نوع نوشته در Data Highlighter سرچ کنسول

در صفحه باز شده، شما باید نام نوشته، دسته بندی، تاریخ انتشار، عکس، قیمت محصول و یا … را مشخص کنید و آنها را به گوگل معرفی کنید. (ممکن است این کار را برای 5 الی 15 صفحه مختلف نیز انجام دهید.)

بخش HTML Improvements در سرچ کنسول

این قسمت از Search Appearance به طور کلی تمام متای وب سایت شما، برچسب‌ های عنوان و محتوای فهرست بندی نشده را چک می‌ کند. سرچ کنسول گوگل متای توضیحاتی (meta descriptions) را که خیلی طولانی، بیش از حد کوتاه یا تکراری هستند را پیدا می‌ کند؛ و آنها را به شما نشان می دهد.

HTML Improvements در سرچ کنسول گوگل
گزارشات HTML Improvements در سرچ کنسول

همین مساله برای برچسب های تکراری، بیش از حد طولانی، بیش از حد کوتاه یا غیر معمول و هر محتوایی که سرچ کنسول گوگل فکر می کند non-indexable (ایندکس نشده) هست. با کلیک بر روی خطای مورد نظر، می توانید تمام جزئیات و صفحاتی را که مشکل دارند را مشاهده کنید. در آینده نحوه رفع این خطا ها را آموزش خواهیم داد.

بخش Accelerated Mobile Pages در سرچ کنسول

Accelerated Mobile Pages یا به اختصار: پروژه AMP ، آخرین قسمت Search Appearance، به صورت متن باز است که گوگل آن را ایجاد کرده است و کاملا رایگان می باشد. هدف اصلی گوگل از این پروژه، ارتقاء سرعت صفحات سایت در دستگاه های موبایل است چرا که سرعت بارگذاری سایت در دستگاه های موبایل، بسیار کم بود.

پروژه Accelerated Mobile Pages سرعت صفحات سایت را به شکل معجزه آسایی بالا می برد چرا که در آن، از هیچ یک از فایل های JS (جاوا اسپکریت) استفاده نشده است و برای برخی از کد های CSS محدودیت هایی ایجاد شده است!

صفحات AMP یا Accelerated Mobile Pages در سرچ کنسول
صفحات AMP در سرچ کنسول گوگل

گوگل، صفحات AMP شما را که ایندکس شده اند و یا دارای خطا هستند را به صورت بالا نشان می دهد و شما با کلیک کردن روی خطای مورد نظر، می توانید از راهکار های گوگل (بسته به نوع خطا) برای رفع خطا استفاده نمایید.

برای اطلاعات بیشتر درباره پروژه Accelerated Mobile Pages می توانید در آتا وردپرس کلمه ” AMP ” را جستجو کنید.

برخی از تصاویر و محتوای این مقاله از وب سایت های yoast و webyooz جمع آموری شده اند.


در مقالات بعدی آموزش سرچ کنسول گوگل به معرفی قسمت های مختلف search console و حل خطا های سرچ کنسول می پردازیم.

امتیاز مطلب
5
برچسب ها

مهدی اشرفی

مدیر و مؤسس وب سایت آتا وردپرس ، محقق سئو ، فعالیت در حوضه امنیت وب ، علاقه مند به وردپرس ، بازاریابی اینترنتی ، دنیای وب و... و دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم و از انتقادات و پیشنهادات شما خوبان استقبال میکنم.

نوشته های مشابه

2 نظرها

 1. سلام؛
  دستتون درد نکنه واقعا کامل ترین مقاله در سطح اینترنت بود که درباره search appearance تونستم پیدا کنم واقعا دمتون گرم:)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =