آموزش سئوآموزش وردپرس

رفع خطای 404 در وردپرس – ارور 404 Not Found

حل ارور 404 Not Found در وردپرس

نکات برگزیده مطلب

 • خطای 404 Not Found چیست؟
 • پیش گیری از خطای 404 Not Found
 • چگونه خطای 404 Not Found را رفع کنیم؟
 • خطای 404 Not Found چگونه ایجاد می شود؟

از بسیاری از خطا های احتمالی که ممکن است در سایت وردپرسی خود را ببینید؛ خطای 404 در صفحات شماست. وقتی که صفحه مورد نظر شما روی سرور وجود ندارد و یا حذف شده است با این خطا مواجه می شوید! این آخرین چیزی است که برای اولین بار می‌ خواهید مشتریان احتمالی شما، از برند شما ببینند.
در ادامه این مقاله بیشتر در مورد خطای 404 یا ارور 404 Not Found صحبت خواهیم کرد.

خطای 404 یا 404 Not Found چیست؟

هر وقت کاربری، از وب سایت شما بازدید کند، مرورگر کاربر یک درخواست برای سرور وب می‌ فرستد و اطلاعات لازم را در قالب کد های وضعیت HTTP ، جهت نمایش آنها به کاربر دریافت می‌کند. هدر HTTP شامل کد های وضعیت HTTP است تا ” آنچه اتفاق افتاد ” را با اعداد توضیح دهد.

اغلب اوقات، درخواست به طور کامل کار می‌کند و شما هرگز کد وضعیت HTTP را مشاهده نمی کنید (مگر اینکه در جستجوی آن باشد). اما اگر مشکلی پیش بیاید، مرورگر شما معمولا پیامی را با کد وضعیت HTTP به نمایش می‌گذارد تا مشکل دقیق را نشان دهد.

درست مثل سایر پیام های خطا (خطای 500، خطای 502، خطای 504، و …) ، پیام Error 404 Not Found نتیجه این روند (خطای 404) است.

ارور 404 Not Found چه موقع معنی ندارد؟

اساسا، این بدان معنی است که مشتری (مرورگر یا بازدید کننده) توانست با موفقیت به میزبان (وب سرور سایت شما) متصل شود، اما نتوانست منابع واقعی درخواست را پیدا کند (به عنوان مثال URL خاص یا نام فایل)

به عنوان مثال، اگر کسی بخواهد به yoursite.com/post-name دسترسی داشته باشد ، اما شما هیچ محتوایی یا پستی با این  آدرس ندارید؛ بازدید کننده با خطای 404 مواجه خواهد شد، زیرا اگر چه وب سرور شما به طور معمول کار می‌کند، ولی منبعی که درخواست‌ شده وجود ندارد.

این فقط به پست ها یا صفحات مربوط نمی شود و هر دارایی مفقود شده می‌ تواند یک خطای 404 را بر روی سرور، مانند یک فایل تصویر گم‌ شده، از دست دادن فایل جاوا اسکریپت، از دست دادن فایل CSS و غیره ایجاد کند.

علت خطای 404 در وردپرس چیست؟

اگر این خطا را در تمام محتوای سایت شما مشاهده می کنید، به طور معمول به علت مشکلاتی است که در پیوند های یکتای سایت وردپرس شما وجود دارد. با این وجود، اگر فقط آن را در قسمت های مختلف محتوا مشاهده کنید، احتمالا به این دلیل است که شما بدون ریدایرکت، تغییری ایجاد کردید.

علاوه بر این، خطای 404 همیشه چیز بدی نیست – فقط زمانی بد است که در قابلیت Web Uasbility دخالت می‌کند. و گاهی اوقات همه چیز از کنترل شما خارج می‌شود! (Web Uasbility به فرآیندهایی گفته می شود که وب سایت خود را به گونه ای در اختیار کاربر قرار دهید که بتواند هر چیزی که نیاز دارد را در سریع ترین زمان و به بهترین روش به دست آورد.)

به عنوان مثال، گاهی ممکن است فرد فقط URL اشتباهی را در نوار آدرس خود تایپ کند. در این صورت، آن‌ ها هنوز یک خطای 404 را می‌ بینند، اما هیچ مشکل واقعی در چگونگی پیکربندی سایت شما وجود ندارد. این در واقع پاسخ مطلوب است ، و شما می توانید صفحه 404 سفارشی خود را ایجاد کنید تا بتوانید بازدید کنندگان را به نقطه مورد نظر هدایت کنید (ما بعدا در این مورد صحبت خواهیم کرد).

تغییرات خطای 404 Not Found

از آنجا که مرورگرهای مختلف پیام های خطا را به صورت متفاوت نشان می دهند، ممکن است پیام دیگری برای این خطا مشاهده کنید. سایر موارد رایج عبارتند از:

 • “Error 404”
 • “404 Not Found”
 • “HTTP Error 404”
 • “Not Found”
 • “Page Not Found”
 • “The requested URL was not found on this server”
 • “The page cannot be found”
 • “We can’t find the page you’re looking for”
 • “The requested URL /~ was not found on this server. That’s all we know”
خطای 404 گوگل
صفحه خطای 404 گوگل

پیام خطای 404 Not Found نیز منحصر به فرد است که در بسیاری از سایت ها در واقع یک صفحه سفارشی برای برطرف کردن خطا ایجاد می‌کنند، به جای آن که یکی از پیام‌ ها را نشان دهد. برخی از قالب های وردپرس همچنین صفحه 404 سفارشی به صورت پیش فرض دارند؛ به همین دلیل، شما ممکن است در واقع پیام خطا را مشاهده نکنید، زیرا بسیاری از سایت ها به جای آن از صفحات خنده دار یا صفحات خلاق 404 استفاده می کنند:)

صفحه 404 خنده دار
مثال صفحه 404 خنده دار

همیشه سعی کنید قابلیت جستجو کردن را به صفحات 404 خود اضافه کنید چرا که این امر علاوه بر بهبود تجربه کاربری (UX) ، باعث می شود تا کاربر راحت تر به صفحه مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.

تاثیر خطای 404 Not Found بر سئو

ارور 404 Not Found هیچ تاثیر منفی در SEO ندارد؛ اما ممکن است بسته به دلیل این که خطا اتفاق می افتد، تاثیر منفی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک بازدید کننده تنها یک URL را به اشتباه وارد کند و خطای 404 ببیند، تاثیری منفی بر SEO ندارد. اما اگر به دلیل URL های شکسته ای خطا های فردی داشته باشید، این توانایی ربات های گوگل را برای خزیدن سایت شما متوقف می‌کند و این تاثیر منفی بر روی SEO می گذارد.

علاوه بر این ، اگر یک مساله پیوند های یکتا منجر به خطای 404 شود، ربات های گوگل قادر نخواهد بود هر یک از محتوای سایت شما را بپیماید. به عبارت دیگر، همیشه خطاهای 404 خود را در اسرع وقت برطرف کنید.

تاثیر خطای 404 بر عملکرد سایت

وب سایت های بسیاری خطای 404 را درک نمی‌ کنند، اما سایت‌ هایی که تعداد زیادی از خطا های 404 را تولید می‌کنند، به راحتی می‌ توانند به مسایل اجرایی تبدیل شوند، چرا که این پاسخ ها معمولا ذخیره نمی‌ شوند و در دسترس نیستند.

شما احتمالا بیش از آنچه که فکر می‌ کنید، مرتکب خطا های 404 می‌ شوید؛ برای مشاهده خطا های 404 می‌ توانید خطا های سرچ کنسول گوگل را چک کنید و یا یکی از افزونه های تغییر مسیر مانند Redirection را نصب کنید، با این حال افزونه ها نیز در عملکرد سایت تاثیر دارند و توصیه ما استفاده از ابزار هایی مانند سرچ کنسول است.

دلیل اینکه این خطا ها بد هستند این است که بسیاری از صفحات 404 به شدت وابسته به منابع هستند. پس بهتر است که از ایجاد صفحات سنگین صرف نظر کنید و به جای آن از صفحات سبک 404 استفاده کنید.

رفع خطای 404 در وردپرس

در پایین، ما دو روش مختلف برای چگونگی رفع خطای 404 Not Found را، بسته به اینکه آیا این اتفاق در سطح سایت یا محتوای خاص اتفاق می افتد، پوشش می دهیم.

به روزرسانی پیوندهای سایت وردپرسی

اگر شما در هنگام تلاش برای دسترسی به محتوا ، خطا های ” 404 ” را تجربه می‌ کنید، محتمل‌ ترین علت ، یک مساله با پیوند های یکتا است. (یا فایل .htaccess شما، اگر میزبان شما از Apache استفاده می کند)

ساده ترین راه حل این است که تنظیمات پیوند های یکتا را از طریق داشبورد وردپرس به روز کنید؛ تنها کافیست از طریق پیشخوان وردپرس به مسیر: تنظیمات ← پیوند های یکتا مراجعه کنید و روی ذخیره تغییرات کلیک نمایید؛ این تمام کاری است که شما باید در این مرحله انجام می دادید!

تنظیمات پیوند های یکتا در وردپرس
باز سازی پیوند های یکتا در وردپرس

ریدایرکت 301 برای محتوا های پاک شده و تغییر نام یافته

اگر تجربه خطا های 404 مربوط به یک قطعه خاص از محتوا را تجربه می‌کنید، احتمال این موضوع وجود دارد که:

 • URL مربوط به آن محتوا را تغییر داده اید
 • محتوا را حذف کرده باشید

با این حال؛ هر وقت که کاربران به محتوای شما مراجعه کنند، با خطای 404 مواجه خواهند شد چرا که یا آدرس محتوا تغییر کرده است یا محتوا حذف شده است! بهترین راه برای رفع این مشکل این است که هر کسی را که سعی دارد به مکان قدیمی مراجعه کند، به طور خودکار به مکان جدید هدایت شود. به این ترتیب، کاربران دیگر خطای 404 را نمی بینند و به مکان دیگری منتقل می شوند که این برای SEO نیز خوب هست.

در اینجا برای هدایت (تغییر مسیر) یک صفحه به صفحه دیگر، از افزونه Yoast SEO استفاده کردیم. برای ایجاد تغییر مسیر؛ از پیشخوان وردپرس به مسیر: سئو ← تغییر مسیر (یا ریدایرکت) مراجعه کنید و بعد از وارد کردن نشانی مورد نظر، بر روی گزینه Add Redirect کلیک نمایید. (طبق تصویر زیر)

ریدایرکت با افزونه Yoast SEO
تغییر مسیر با افزونه Yoast SEO

سفارشی سازی صفحه 404 Not Found

با توجه به این که شما تمام تلاش تان را برای جلوگیری از خطای 404 در صفحات خود انجام می دهید؛ ولی این غیر ممکن است که کاملا خطا ها را حذف کنیم زیرا برخی چیزها خارج از محدوده کنترل شما هستند.

برای مثال: اگر یک بازدیدکننده، URL را عوض کند، یا اگر یک وب سایت دیگر به یک صفحه که وجود ندارد لینک داده باشد، کاربران با خطای 404 مواجه خواهند شد.

برای فراهم آوردن یک صفحه خطای 404 کاربر پسند بیشتر می‌ توانید از یکی از افزونه های مخصوص ساخت صفحات 404 استفاده کنید. به عنوان مثال، ” افزونه رایگان 404page ” به شما اجازه می‌ دهد که یک صفحه خطای سفارشی را با:

 • یک جعبه جستجو
 • لینک یا پیوند های مهم
 • اطلاعات تماس

تنظیم کنید و ویژگی مهم دیگر این افزونه، این است که تغییر مسیر ایجاد نمی‌ کند. یک صفحه 404 هرگز نباید به یک صفحه فیزیکی هدایت شود مانند ” yoursite.com/404 ” خطای 404 ” همیشه باید به صورت پویا در صفحه مورد نظر ایجاد شود.

نحوه نظارت بر خطای 404

این مساله می‌ تواند برای رسیدگی به این که کدام درخواست‌ ها منجر به خطای 404 در سایت شما می‌ شوند، مفید باشد. این می‌ تواند به شما کمک کند:

 • لینک‌ های شکسته پیدا کنید که افراد را به یک منبع نا معتبر ارسال می‌کند (این می‌ تواند پیوند های درونی و یا لینک‌ های خارجی از سایت‌ های دیگر باشد ). سپس شما می‌ خواهید نهایت تلاش خود را بکنید که این پیوند ها را اگر ممکن است اصلاح کنید.
 • ببینید کدام صفحات گوگل مشکل خزیدن (crawl) را نشان می دهد. سپس می‌ خواهید مشخص کنید که چرا گوگل در حال تلاش برای خزیدن یک صفحه نا معتبر است و در صورت نیاز یک تغییر مسیر یا ریدایرکت را ایجاد می‌کند.
 • عیب یابی مسائل مربوط به عملکرد خطای 404

گزینه اول – گوگل آنالیتیکس

اگر از Google Analytics استفاده کنید، می‌ توانید یک گزارش سفارشی را برای ردیابی خطا های نشان‌ داده‌ شده از لینک‌ های خارجی تنظیم کنید.

گزینه دوم – افزونه وردپرس

اگر می خواهید از یک افزونه وردپرس استفاده کنید، افزونه Redirection می تواند به شما در کنترل خطای 404 از داشبورد وردپرس کمک کند.

گزینه سوم – ابزار حسابرسی سایت

شما همچنین می توانید از ابزار حسابرسی سایت مانند Ahrefs برای نظارت بر خطای 404 در سایت وردپرس استفاده کنید و حتی قادر هستید این را به صورت برنامه اجرا کنید.

ابزار حسابرسی خطای 404
حسابرسی خطای 404

گزینه چهارم – سرچ کنسول گوگل

در نهایت، شما می‌ توانید خطا های 404 که ربات های خزنده گوگل در کنسول گوگل با آنها مواجه شده اند، پی‌ گیری کنید.

پس از ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل ، به مسیر Crawl Crawl Errors Not found مراجعه کنید تا خطا های 404 سایت شما نمایش داده شود؛ این یکی از آسان ترین روش هاست و همچنین بهترین عملکرد است زیرا به هیچ افزونه و یا اسکن کردن اضافی در برابر سایت شما نیازی ندارد.

ربات های Google در حال حاضر به طور منظم سایت شما را Crawl می کنند، پس چرا فقط از داده هایی که در حال حاضر ارائه می دهند استفاده نمی کنند؟😉

خطای 404 در سرچ کنسول
خطای 404 در سرچ کنسول گوگل

خلاصه

متاسفانه، خطای 404 در سایت شما اتفاق می افتد؛ چه دوست داشته باشید چه نداشته باشید و هر چه سایت شما بزرگتر باشد، بیشتر با این موضوع سر و کار دارید. ما توصیه می کنیم که همیشه آنها را زیر نظر داشته باشید و آنها را مدیریت کنید چرا که خطا های 404 هم باعث از دست دادن مشتریان و کاربران شما می شود و هم گوگل دوست ندارد آنها را ببیند.

اگر راهنمایی یا سوالی در رابطه با پیام Error 404 Not Found یا نحوه تاثیر آن بر سایت وردپرسی شما وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا بررسی کنیم.

امتیاز مطلب
5
منبع
kinsta
برچسب ها

مهدی اشرفی

مدیر و مؤسس وب سایت آتا وردپرس ، محقق سئو ، فعالیت در حوضه امنیت وب ، علاقه مند به وردپرس ، بازاریابی اینترنتی ، دنیای وب و... و دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم و از انتقادات و پیشنهادات شما خوبان استقبال میکنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − سه =